Certyfikacja kilka prawd wyłożonych na talerzu

Przeczytaj zanim podejmiesz właściwą decyzję

Certyfikacja systemów ISO

Wybór jednostki certyfikującej to jeden z kluczowych elementów wdrażania systemu zarządzania jakością, środowiskiem itp.W Polsce istnieje ponad 30 różnych jednostek uprawnionych do certyfikacji systemów zarządzania w oparciu o normy ISO. Oprócz nazwy, różnią się one między sobą przede wszystkim ceną usługi i wymaganiami jakie musi spełniać dany system aby został zaakceptowany. Znajomość danej marki, podobnie jak w każdej branży jest elementem za który odpowiednio trzeba zapłacić. Zachodnie jednostki certyfikacyjne są z natury droższe niż te pochodzące z krajów dawnego bloku wschodniego. Przy wyborze tej właściwej  warto się więc zastanowić, ile wart jest dla nas sam certyfikat, a ile wdrożony system. Certyfikat to jak dyplom wyższej uczelni z tą różnicą, że otrzymuje go organizacja a nie osoba.Niestety, tak jak z dyplomami bywa nie zawsze jego posiadanie świadczy o czyjejś wiedzy czy kompetencjach. Więc jak wybrać właściwą jednostkę certyfikacyjną ?.

Są dwa pytania na które musimy sobie odpowiedzieć. Komu chcemy pokazać nasz certyfikat i ile chcemy na to wydać.

  • Jeżeli nasza firma współpracuje z kontrahentami zagranicznymi i rozwój jej jest w miarę stabilny a koszty certyfikatu w porównaniu do naszych zysków są prawie niezauważalne to może warto wybrać TUV. Trzeba jednak wiedzieć, że na jednym certyfikacie zazwyczaj się nie kończy,a kolejny również nas będzie  nas drogo kosztować.
  • Jeżeli jesteśmy średnią lub małą fimą działającą głównie na rynku krajowym ( np. firma budowlana) i traktujemy certyfikat nie tylko jako prestiż ale także jako narzędzie do lepszego  zarządzania firmą, zwłaszcza gdy przepisy ( np. Ustawa o zamówieniach publicznych ) nas do tego obligują. Wybór powinien paść na tańszą jednostkę z Polski lub Czech.

Oprócz loga na certyfikacie jakość oferowanych usług auditowych jest prawie identyczna niezależenie od jednostki certfikacyjnej,  bowiem to człowiek ( auditor) o niej decyduje. Jest on zazwyczaj najmowany przez poszczególne jednostki do przeprowadzania auditów i sam jako niezależny podmiot musi dbać o swoje doskonalenie.

Proces certyfikacji, a zaangażowanie audytora. Można powiedzieć, że występuje pewien paradoks wsród jednostek certyfikacyjnych.Droższe jdnostki mają zazwyczaj tak rozbudowaną biurokrację związaną z przeprowadzaniem auditu, że często auditor zamiast skupić się na audycie jest zmuszony do wypełniania szeregu formularzy.Natomiast te tańsze , chcąc optymalizować koszty pracy auditora i tym samym zmniejszyć koszty auditu ograniczają zbędne dokumenty do minimum, dzięki temu auditor efektywniej może wykorzystać czas auditu.

Jak obniżyć koszty certyfikacji?

  •  Deklarować  mniejszą  ilość zatrudnionych osób ( np. pracownicy sezonowi nie muszą być uwzględniani).Skupić się na osobach zaangażowanych w tworzenie systemu.
  • Negocjować ceny. Wśród jednostek certyfikacyjnych panuje duża konkurencja.
  •  Sprawdzić ceny auditu certyfikacyjnego i auditów nadzoru. Czasami niska cena auditu certyfikacyjnego może być rekompensowana wysokimi kosztami auditów nadzoru. 

Jeżeli, chcą Państwo wiedzieć więcej prosimy o >>kontakt<<

© TQM - Consulting - Certyfikacja wyrobów, badania wyrobów, certyfikacja iso
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zstudio.pl
Jesteś zainteresowany wdrożeniem i certyfikacją wybranego systemu?
Nie zwlekaj! Napisz do nas lub zadzwoń.
INFOLINIA:   508-354-590
Zapraszamy od pn-pt w godz. 8.00-16.00
Imię i nazwisko

Twój e-mail

Treść wiadomości

pola wymagane